Finlandiya Büyükelçiliği Ankara

Ankara Finlandiya Büyükelçiliği

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Finlandiya’nın Türkiye’deki tek resmi temsilciliği olarak Fin ve Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir. Finlandiya ve Türkiye arasında siyasi, ticari, kültürel ve ekonomik faaliyetlerin ve işbirliğinin ilerletmeye yönelik ve Türkiye’de Finlandiya’yı ve Fin vatandaşlarını ilgilendiren konularda hizmet vermektedir. Finlandiya’nın Türkiye’de daha iyi tanınması Finlandiya diplomatik temsilciliğinin başlıca görevleri arasındadır. Finlandiya Büyükelçiliği Ankara, Finlandiya ve Türkiye vatandaşlarına ve firmalarına politik, ekonomik ve kültürel konularda ülkeye girişle ilgili hususlar ve konsolosluk evrak işlemleri konularında hizmet sağlar. 
 

Finlandiya Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri Nedir?

Telefon: +90 312 457 4400
Faks: +90 312 468 0072
E-posta: sanomat.ANK@formin.fi
consulate.ANK@formin.fi
consulate.DAM@FORMIN.FI
Web adresleri: http://www.finland.org.tr/
http://www.facebook.com/FinnishEmbassyAnkara
http://blogit.ulkoministerio.fi/ankara/
Posta adresi: Finlandiya Büyükelçiliği P.K. 22 006692, Kavaklıdere  ANKARA


Finlandiya Vize Başvuru Saatleri Nedir?
Pazartesi-Cuma 8:30-12:00 13:00-15:00’dir. Pasaportlar ise 13:00-16:00 arasında teslim edilmektedir.  Finlandiya vize başvuru merkezleri resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. 

Salı, Çarşamba ve Perşembe: 14.00-15.00 (telefon saatleri)

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Başvuru Saatleri Nedir?

Pazartesi:                 09.00-12.00 ve 13.00-15:30

Salı:                          10.00-12.00


Finlandiya Büyükelçiliği Adresi Nedir?
Kader Sokak. No. 44  Gaziosmanpaşa  ANKARA


Finlandiya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en fazla üç aylık seyahatleri süresinde Finlandiya’ya giriş yapabilmeleri için Finlandiya Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Finlandiya’da ikamet iznine sahip olabilmek için iki tip izin söz konusudur: En fazla 90 güne kadar olan Finlandiya Schengen vizesi başvurusu ve üç aydan daha uzun süreli ziyaretler için geçerli olan çalışma, eğitim görme, aile birleşimi gibi hususları kapsayan oturma izni başvuruları.

Finlandiya için Schengen vize başvuruları VFS Global şirketi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Finlandiya Schengen vizesi başvuruları Ankara ve İstanbul’da bulunan Vize Başvuru Merkezlerine şahsen yapılmalıdır. Finlandiya Vize başvuruları elektronik ortamda tamamlanmalıdır. Başvurular VFS Global’in vize merkezlerine yapılsa da vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Finlandiya Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Finlandiya Büyükelçiliği Ankara’nın yetkilendirdiği aracı kurumun dışında doğrudan Ankara Büyükelçiliği’nden de vize başvurusunda bulunulmaktadır. Finlandiya Büyükelçiliği’nden yapılan başvurunun randevu saati dahilinde olmasına dikkat edilmelidir. Finlandiya vizesine başvuru yapacak kişi VIS işlemi için şahsen vize merkezinden bulunmalıdır.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?


Finlandiya Ankara Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır

Finlandiya Vize başvuru formu için tıklayınız.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Nedir?

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Mersin, Iğdır, Karabük, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Muğla, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak  illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Finlandiya Ankara Büyükelçiliği'nde yapabilirler.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri Nelerdir?

Finlandiya Büyükelçiliği, Finlandiya Konsolosluğu ve Finlandiya Fahri Konsoloslukları Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Finlandiya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Finlandiya Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Finlandiya vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Finlandiya Konsolosluğu aynı zamanda Finlandiya dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik..... Devamı.....

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri Nedir 2023?

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günlerinde ve Finlandiya resmi tatil günlerinde kapalıdır. Güncel resmi tatil günlerini başvurunuzdan önce konsolosluk ofisi veya işlem merkezi aracılığıyla teyit ediniz.
   

1 Ocak

Yılbaşı (TUR/FIN)

6 Ocak

Epifani (hristiyan yortusu) (FIN)

7 Nisan

Kutsal Cuma (FIN)

9-10 Nisan

Paskalya (FIN)

21- 23 Nisan

Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (TUR)

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü (TUR/FIN)

19 Mayıs

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (TUR)

18 Mayıs

Yükseliş Günü (FIN)

30 Ağustos

Zafer Bayramı (TUR)

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı(TUR)

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı(TUR)

6 Aralık

Finlandiya'nın Bağımsızlık Günü

24 Aralık

Noel Arifesi (FIN)

25 Aralık

Noel (FIN)

26 Aralık

Noel Ertesi (FIN)

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Nerededir?

 

Duyurular

Consultation for Finland

Consultation for Finland, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Consultation for Finland; Türkiye’ de bulunan Finlandiya Konsoloslukları, Büyük...
2023-08-04 12:04:14

Finlandiya konsolosluk işlemleri için randevu alacakların dikkatine

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği randevu saati başvuruları için: appointment.ank@formin.fi ...
2023-08-04 11:58:03

Finlandiya konsolosluklarının mesai saatleri

Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, Finlandiya ve Türkiye resmi tatillerde kapalıdır. ...
2023-08-04 11:56:31

Irak, Lübnan, Ürdün, Suriye vatandaşları Finlandiya vize başvurusu

Finlandiya Ankara büyükelçiliği, Finlandiya Şam Büyükelçiliği'nin 2012’de kapanmasının ardından, Irak, Lübnan, Ürdün ve Suriye vatand...
2023-08-04 11:55:51
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği