Finlandiya Turistik Vize

Finlandiya Turistik Vizesi Nedir?

Umuma Mahsus Paspaort Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşları  üç aydan kısa süreli konaklamaları için Finlandiya Schengen vize prosedürüne tabidir.  Finlandiya vize başvuruları ikiye ayrılmaktadır.  90 günü aşmayan kısa süreli seyahatler  için Schengen vizesi ve üç aydan daha uzun sürecek ziyaretler için Oturma izni (çalışma, öğrenci, evlilik...) talep edilmektedir.  Finlandiya turist vizesi Schengen kategorisine girmektedir.   Finlandiya turistik vize talebinde bulunacak kişi, parmak izi vermek için şahsen gelmelidir.  Finlandiya vizesi başvuru formu eksiksiz ve şahsen imzalanmış olmalı ve vize başvuru sahibi yanında bir adet pasaport için uygun  fotograf  bulundurmayı unutmamalıdır.

Finlandiya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya turistik vize başvurusu Finlandiya diplomatik temsilciliklerinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.   Finlandiya turistik vize başvuruları için randevular ilgili vize merkezlerinden alınmalı, Finlandiya vize başvurusu elektronik olarak tamamlanmalıdır.  Finlandiya turistik vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Finlandiya Konsolosluğuna yapılmaktadır.  

Finlandiya Turistik Vizesi Kaç Gündür?

Finlandiya Turistik Vizesinin sonuçlanma süresi ortalama olarak 15 iş günüdür.  Finlandiya Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihlerde bu süre uzayabilmektedir.

 

Finlandiya Turistik Vize belgelerinde bulunması gereken özellikler; 

Finlandiya Konsoloslukları tarafından istenmekte olan Finlandiya turistik schengen vizesi gerekli belge listesi aşağıdaki gibidir;

 

1.Finlandiya vize başvuru formu

* Finlandiya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış Finlandiya Schengen vize başvuru formu kişinin eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgileriyle doldurulmuş olmalıdır.

2. Pasaport 

Finlandiya Konsolosluğu Schengen vize başvurusunda kullanılacak olan Pasaportlarda aşağıdaki kriterleri aramaktadır;

* Finlandiya turistik vize başvurularında kullanılacak Pasaportların en az iki sayfasının boş olması gerekir.

* Pasaportun son on yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski pasaportla (Lacivert) başvuru yapılıp, vize alınmış olsa dahi ülkeye girişiniz kabul edilmeyebilir. 

* Pasaportların seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. 

 

3. 2 adet Biometrik Fotoğraf 

*Finlandiya Konsolosluğunun istediği turistik vize başvuruları için biyometrik fotoğraf ebatları 35x45 mm' dir.

*Finlandiya turistik vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi gerekir.

*Maksimum son üç ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

*Fotoğrafın arka fonu beyaz, kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir ülkenin vize işleminde kullanılmamış olması gerekir.

4. Tam vukuatlı nufus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi:

*Finlandiya Turistik Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal belge olarak beyan edilmelidir.

* Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

5. Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler:

*Finlandiya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bodroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olması gerekir.

*Finlandiya Turist vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir.

*Ayrıca Finlandiya Turistik vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri vize başvuru belgeleri arasında bulundurulmalıdır.

 

6. Finlandiya Turistik Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi;

*Finlandiya Turistik Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun ya da çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından Finlandiya Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış olmalıdır. Finlandiya Konsolosluklarına veya Elçiliğine yazılacak Turistik vize talep dilekçesi, İşveren veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olması gerekir.

*Finlandiya Konsolosluğunu hitaben yazılacak olan turistik vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Finlandiya’ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerini içermelidir. 

*Finlandiya Turistik Schengen vizesi alacak olan kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlaması gerekir.

*Finlandiya Turistik Schengen vizesi alacak olan kişi Emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek Konsolosluğa hitaben şahsen yazması gerekir.

*Finlandiya Turistik Schengen vizesi alacak olan kişi Devlet Dairesi çalışan ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

*Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe olması gerekir.

*Finlandiya Turistik vize müracaatında bulunacak kişi eğer, Finlandiya seyahati sonrası 2. veya 3. Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmesi gerekir.

7.Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler;

*Vergi levhası; Finlandiya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini içermelidir. 

*Faaliyet belgesi; Finlandiya vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı güncel tarihli olarak ibraz edilmelidir.

*Şirketin imza sirküleri ; Finlandiya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

*Şirketin ticaret sicil gazetesi; Finlandiya Turistik Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazetesi bu bilgileri içermelidir.

8. Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; 

Estonya vize müracaatında bulunacak kişilerin

*SGK işe giriş bildirgesi,

*SGK hizmet dökümü,

*Bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi olması gerekir.

9.Finlandiya'ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek bu ülkede seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi:

*Finlandiya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Finlandiya’da konaklama gerçekleştireceği yere ait bilgiler. Finlandiya turistik vize başvuruları için yapılacak hotel rezervasyonları kişinin Finlandiya' da bulunacağı tarihleri içermelidir.

*Finlandiya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Finlandiya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Finlandiya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren belgeler

*Finlandiya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin Finlandiya seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi.

*Finlandiya vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı Finlandiya seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri mevcut olması gerekir.

*Finlandiya vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin Finlandiya’da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin Finlandiya’da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu gerekmektedir.

10.Finlandiya Schengen turistik vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge;

*Finlandiya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Finlandiya'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

11. Aşağıdaki ünvanlara sahip olan kişilerin ek olarak hazırlaması gereken belgeler şöyledir;

Finlandiya turistik vizesi alacak kişi Emekli ise;

*Emekliğini gösteren belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Finlandiya turistik vizesi alacak kişi memur ise;

*Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum belgeler 

Finlandiya turistik vizesi alacak kişi öğrenci ise;

*Güncel tarihli orjinal öğrenci belgesi olması gerekir.

Finlandiya turistik vizesi alacak kişi çiftçi ise;

*Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler gerekmektedir.

12.Finlandiya Turistik vizesi almak için aşağıdaki özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

*Finlandiya turistik vizesi alacak kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmesi gerekir.

*Finlandiya turistik vize alacak kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.

*Finlandiya turistik vizesi alacak kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini vermesi gerekir.

*Pasaport fotokopileri, Finlandiya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

Duyurular

Consultation for Finland

Consultation for Finland, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Consultation for Finland; Türkiye’ de bulunan Finlandiya Konsoloslukları, Büyük...
2023-08-04 12:04:14

Finlandiya konsolosluk işlemleri için randevu alacakların dikkatine

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği randevu saati başvuruları için: appointment.ank@formin.fi ...
2023-08-04 11:58:03

Finlandiya konsolosluklarının mesai saatleri

Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, Finlandiya ve Türkiye resmi tatillerde kapalıdır. ...
2023-08-04 11:56:31

Irak, Lübnan, Ürdün, Suriye vatandaşları Finlandiya vize başvurusu

Finlandiya Ankara büyükelçiliği, Finlandiya Şam Büyükelçiliği'nin 2012’de kapanmasının ardından, Irak, Lübnan, Ürdün ve Suriye vatand...
2023-08-04 11:55:51
Tüm Duyurular
Finlandiya Turistik Vize