Finlandiya Konsolosluk İşlemleri

Finlandiya Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Finlandiya Büyükelçiliği, Finlandiya Konsolosluğu ve Finlandiya Fahri Konsoloslukları Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Finlandiya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Finlandiya Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Finlandiya vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Finlandiya Konsolosluğu aynı zamanda Finlandiya dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür.

Görev sahası: Türkiye’de faaliyet gösteren Finlandiya Büyükelçiliği ve Finlandiya Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Finlandiya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için Finlandiya Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Finlandiya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Finlandiya Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

Evlilik: Türkiye’de yaşayan Finlandiya vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için Finlandiya Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. Finlandiya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Finlandiya vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden Finlandiya vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda Finlandiya Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.

Çocuklarla ilgili işlemler: Finlandiya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Finlandiya vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan Finlandiya vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Finlandiya ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Finlandiya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

Resmi evrak işlemleri: Finlandiya Konsolosluğu, Finlandiya vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Finlandiya vatandaşları Finlandiya Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan Finlandiya vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda Finlandiya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.

Vergiler: Türkiye’de ikamet eden Finlandiya vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Finlandiya Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Finlandiya’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Finlandiya Konsolosluğu’dur.

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden Finlandiya vatandaşları Finlandiya’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Finlandiya Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

Duyurular

Consultation for Finland

Consultation for Finland, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Consultation for Finland; Türkiye’ de bulunan Finlandiya Konsoloslukları, Büyük...
2023-08-04 12:04:14

Finlandiya konsolosluk işlemleri için randevu alacakların dikkatine

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği randevu saati başvuruları için: appointment.ank@formin.fi ...
2023-08-04 11:58:03

Finlandiya konsolosluklarının mesai saatleri

Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, Finlandiya ve Türkiye resmi tatillerde kapalıdır. ...
2023-08-04 11:56:31

Irak, Lübnan, Ürdün, Suriye vatandaşları Finlandiya vize başvurusu

Finlandiya Ankara büyükelçiliği, Finlandiya Şam Büyükelçiliği'nin 2012’de kapanmasının ardından, Irak, Lübnan, Ürdün ve Suriye vatand...
2023-08-04 11:55:51
Tüm Duyurular
Konsolosluk İşlemleri