Finlandiya Ticari Vize

Finlandiya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya ticari vizesi, bağlı olduğu şirket aracılığıyla, sınırlı bir süre Finlandiya'yı mesleki faaliyeti amacıyla (proje, toplantı, seminer) ziyaret etmeyi planlayan kişilerin başvurması gereken vize tipidir. Finlandiya ticari vize başvurusu Finlandiya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. Finlandiya Ticari Vize için çıktısı alınan vize başvuru formu ile pasaport ve talep edilen diğer belgeler Vize Merkezi Finlandiya departmanına ibraz edilmelidir.  VIS Parmak İzi sistemi Türkiye'de bulunan Schengen Bölgesi ülkeleri  konsolosluklarında 25.09.2014 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu tarihten itibaren VIS ibareli Schengen vizeleri olanlar 90 günü aşmayan seyahatlerinde, Finlandiya ticari vize prosedüründen muaf tutulmuşlardır. Bu kişilerin şahsen parmak izi vermesine gerek yoktur. 

Finlandiya Ticari Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Finlandiya başvurularının sonuçlanma süresi ortalama olarak 15 iş günüdür ama Finlandiya Konsolosluğunun yoğun olduğu durumlarda bu süre uzayabilmektedir.  Finlandiya ticari vize başvurularında başvurular, tarih önceliğine göre işleme alınır ve bu süreçte Finlandiya vizesi ile ilgili herhangi bir bilgi verilmez. 

Finlandiya Ticari Vize Belgeleri Nedir?

Finlandiya Konsoloslukları tarafından istenmekte olan Finlandiya Ticari Schengen vizesi gerekli belge listesi aşağıdaki gibidir;

1.Finlandiya vize başvuru formu

* Finlandiya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış Finlandiya Schengen vize başvuru formu kişinin eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgileriyle doldurulmuş olmalıdır.

2. Pasaport 

Finlandiya Konsolosluğu Ticari Schengen vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki kriterleri aramaktadır;

* Finlandiya ticari vize başvurularında kullanılacak Pasaportların en az iki sayfasının boş olması gerekir.

* Pasaportun son on yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski pasaportla (Lacivert) başvuru yapılıp, vize alınmış olsa dahi ülkeye girişiniz kabul edilmeyebilir. 

* Pasaportların seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. 

3. 2 adet Biometrik Fotoğraf 

*Finlandiya Konsolosluğunun Finlandiya ticari vize başvuruları için istediği biyometrik fotoğraf ebatları 35x45 mm' dir.

*Finlandiya ticari vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi gerekir.

*Maksimum son üç ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

*Fotoğrafın arka fonu beyaz, kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir ülkenin vize işleminde kullanılmamış olması gerekir.

4. Tam vukuatlı nufus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi:

*Finlandiya Ticari Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal belge olarak beyan edilmelidir.

* Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

5. Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler:

*Finlandiya Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bodroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olması gerekir.

*Finlandiya Ticari vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 5000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir.

*Ayrıca Finlandiya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri vize başvuru belgeleri arasında bulundurulmalıdır.

6. Finlandiya Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi;

*Finlandiya ticari schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun ya da çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından Finlandiya Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış olmalıdır. Finlandiya Konsolosluklarına veya Elçiliğine yazılacak Finlandiya ticari vize dilekçesi, İşveren veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olması gerekir.

*Finlandiya Konsolosluğunu hitaben yazılacak olan ticari vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Finlandiya’ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerini içermelidir. 

*Finlandiya Ticari Schengen vizesi alacak olan kişi İşveren ise;

şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlaması gerekir.

*Finlandiya Ticari Schengen vizesi alacak olan kişi Emekli ise;

yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek Konsolosluğa hitaben şahsen yazması gerekir.

7.Kişinin  bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler;

*Vergi levhası; Finlandiya ticari vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini içermelidir. 

*Faaliyet belgesi; Finlandiya ticari vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı güncel tarihli olarak ibraz edilmelidir.

*Şirketin imza sirküleri ; Finlandiya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

*Şirketin ticaret sicil gazetesi; Finlandiya ticari schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazetesi bu bilgileri içermelidir.

8. Kişinin çalıştığını gösteren belgeler; 

Finlandiya ticari vize müracaatında bulunacak kişilerin

*SGK işe giriş bildirgesi,

*SGK hizmet dökümü,

*Bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi olması gerekir.

9.Finlandiya'ya seyahatin amacını içeren ve gidilecek bu ülkede seyahatin amacını destekleyecek bilgilerin gösterilmesi:

*Finlandiya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Finlandiya’da konaklama gerçekleştireceği yere ait bilgiler. Finlandiya ticari vize başvuruları için yapılacak hotel rezervasyonları kişinin Finlandiya' da bulunacağı tarihleri içermelidir.

*Finlandiya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Finlandiya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin Finlandiya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren belgeler

10.Finlandiya Schengen ticari vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge;

*Finlandiya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin Finlandiya'da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

12. Finlandiya Ticari vizesi almak için aşağıdaki özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

*Finlandiya ticari vize alacak kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.

*Finlandiya ticari vizesi alacak kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini vermesi gerekir.

*Pasaport fotokopileri, Finlandiya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri gerekmektedir.

13. Ticari Vize Davet Mektubu

finlandiya'da bulunan ticari partnerden temin edilecek davet mektubu Finlandiya şirketinin antetli kağıdına düzenlenmesi gerekmektedir. ticari vize davet mektubu; davet edilen kişinin pasaport, kimlik ve iletişim bilgilerini içermeli kaşe ve ıslak imza koşuluyla temin edilmelidir.

Duyurular

Consultation for Finland

Consultation for Finland, bir Alenn DDW ailesi üyesidir. Consultation for Finland; Türkiye’ de bulunan Finlandiya Konsoloslukları, Büyük...
2023-08-04 12:04:14

Finlandiya konsolosluk işlemleri için randevu alacakların dikkatine

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği randevu saati başvuruları için: appointment.ank@formin.fi ...
2023-08-04 11:58:03

Finlandiya konsolosluklarının mesai saatleri

Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, Finlandiya ve Türkiye resmi tatillerde kapalıdır. ...
2023-08-04 11:56:31

Irak, Lübnan, Ürdün, Suriye vatandaşları Finlandiya vize başvurusu

Finlandiya Ankara büyükelçiliği, Finlandiya Şam Büyükelçiliği'nin 2012’de kapanmasının ardından, Irak, Lübnan, Ürdün ve Suriye vatand...
2023-08-04 11:55:51
Tüm Duyurular
Finlandiya Ticari Vize